Vuoden nuori urheilija ehdokkaat 2010

Nuori Suomi ja Urheilutoimittajain Liitto jakavat Vuoden nuori urheilija palkinnon Suomen Urheilugaalassa 10.1.2011. Urheilun lajiliitot ovat nimenneet oman ehdokkaansa kyseiseen palkintoluokkaan ja valitsijaraati valitsee yli 30 ehdokkaan joukostaan voittajan. Valitsijaraati koostuu Nuoren Suomen, Urheilutoimittajain Liiton ja Suomen Urheilugaalan edustajista sekä itse nuorista.

Vuoden nuori urheilija ehdokkaat 2010:

 

Alppihiihto                                                 Victor Malmström

Amerikkalainen jalkapallo                        Miro Kadmiry

Ammunta                                                 Tomi-Pekka Heikkilä

Autourheilu / karting                                 Niklas Tiihonen

Cheerleading                                            Minette Gripenberg

Golf                                                          Albert Eckhardt

ITF-taekwondo                                         Tiia Kiviranta

Judo                                                         Vadoud Balatkhanov

Jääkiekko                                                 Sami Vatanen

Karate                                                       Helena Kuusisto

Keilailu                                                      Samu Valaranta

Koripallo                                                   Sasu Salin

Käsipallo                                                   Miro Koljonen

Luistelu                                                     Tommi Pulli

Maastohiihto                                             Krista Lähteenmäki

Melonta                                                     Pauliina Polet

Miekkailu                                                  Teemu Seeve

Moottoriurheilu                                         Niklas Ajo

Mäkihyppy                                               Julia Kykkänen

Paini                                                         Veli-Karri Suominen

Purjehdus                                                 Kaarle Tapper

Ratsastus                                                 Anna-Julia Kontio

Ringette                                                    Susanna Tapani

Salibandy                                                 Casper Pfitzner

Sukellus ja uinti                                        Jenna Laukkanen

Squash                                                     Henrik Mustonen

Taekwondo                                              Roosa Närhi

Taitoluistelu / muodostelmaluistelu          Laura Spiridovitsh

Tanssi                                                       Mea-Maria Ekroos

Tennis                                                       Herkko Pöllänen

Voimistelu /                                               Johanna Vikkula
joukkuevoimistelu ja rytminen voimistelu                     

Yleisurheilu / keihäs                                 Sanni Utriainen

Vammaisurheilu /                                     Henry Manni
melonta ja ratakelaus        

Uutiskategoria

Jaa Facebookissa