Seurakehittäjien kehittämistehtävät saivat tukea Itävallasta

Seuratoimijoiden ja seurajohtamisen kehittämisohjelma on nyt puolessa välissä. Opintoja on seurojen toimijoilla takana toimintaympäristön hallinnassa, seuran taloushallinnosta ja viimeisimpänä seuratoiminnan ammattimaistumisesta. Koulutus on edennyt mukavasti. Viikonlopulla Pajulahdessa seurat esittelivät omia kehityshankkeitaan. Ideoihin lisäpotkua antoi itävaltalaistunut judoammattilainen Jouni Hietasola.

Tässä vaiheessa kehittämistehtävät voidaan jakaa karkeasti kolmeen kategoriaan. Tampereen Judo, Tikkurilan Judokat ja Turun Judoseura on kehittämässä judokan urapolkua niin ohjaajien kuin kilpailijoidenkin näkökulmasta. Lahden Judoseura ja Lappeenrannan Judoseura Kamiza pureutuvat omilla tahoillaan seuran talouden kohentamiseen. Järvenpään Akagi ja Kirkkonummen Judoseuran pohtivat toiminnan kehittämistä erityisesti toimintaympäristön kannalta. Seurojen kehittämishankkeet ovat valmiina marraskuussa. Ne esitellään kaikille judoseuroille helmi- maaliskuussa 2011 olevilla seurajohtamispäivillä. Lue lisää koulutuksen annista Jari Nurmen kirjoittamista tarinoista Koulutuksen sivuilta ”Kertomuksia koulutuksista” osiossa.

Uutiskategoria

Jaa Facebookissa