Judon SM oteltiin Lappeenrannassa

Judon tämän vuoden SM-kilpailut oteltiin Lappeenrannan Urheilutalolla lauantaina 31.3. Mestaruuksia tavoitteli yli sata ottelijaa 43 seurasta.

Riihimäen Judoseuran Valtteri Jokinen kohtasi normaalia painoluokkaansa ylemmän sarjan alle 66-kiloisten loppuottelussa Suomen Kamppailu-urheilijoiden Vadud Balatkhanovin. Ottelu eteni tasaisena, ja kumpaakin varoitettiin kerran passiivisuudesta. Kun ottelua oli jäljellä minuutti, Balatkhanov käänsi Jokisen lonkkaheittoyrityksen vastaheitokseen viiden pisteen arvoisesti. Balatkhanov sai pidettyä johtonsa loppuun asti ja vei mestaruuden Lontoon olympialaisiin tähyävältä Valtteri Jokiselta.

 

-Finaalista jäi sellainen olo, että matsi oli ihan hyvin hallinnassa, mutta Vadu pääsi kuitenkin kuittaamaan minun hyökkäykseni. Vadu on kehittynyt tosi hyvin viimeisen vuoden aikana, Jokinen kommentoi otteluitaan.

 

-Ennen SM-kisoja oltiin tiukoilla leireillä Tsekin Nymburgissa ja Unkarin Tatassa. Huomenna vedetään tiukka anaerobinen treeni ja sen jälkeen vielä jotain kovempaa treeniä on tiedossa ennen kuin aletaan keventelemään EM-kisoihin. Nyt on sellainen tunne, että on saanut hyvän ja eheän valmistautumisen kevään pääkilpailuun. Siellä pitäisi olla ihan hyvässä tikissä.

 

Alle 60-kiloisten loppuottelussa Tampereen Judon Juho Reinvall otti Orimattilan Judoseuran Sami Perälästä tiukan jalkakuristuksen, johon Perälä joutui antautumaan. Alle 73-kiloisissa Tampereen Judon Eetu Laamanen voitti finaalissa Lahden Judoseuran Niko-Tapio Niemelän.

 

Alle 81-kiloisissa Oulun Judokerhon Antti Virran ja Tikkurilan Judokoiden Mika Toroin välinen finaali eteni pisteettömänä jatkoajan loppuun. Mestaruus ratkesi Virran hyväksi tuomariäänestyksellä. Alle 90-kiloisten finaalin vei Porin Fudoshinin Jerry Lammasniemi seitsemän pisteen käsivarsiheitollaan Tampereen Judon Antti Favénista.

 

Satakiloisissa miehissä Tampereen Judon Mikko Sykkö voitti loppuottelussa Jyväskylän Jigotain Antti Saaren. Raskaan sarjaan mestariksi otteli Rauman Judoseura Samurain Tuure Toivola jättäen hopealle Rovaniemen Koyaman Viljami Kietäväisen.

 

Alle 48-kiloisten naisten mestaruuden voitti Kankaanpään Judokoiden sisarusten välisessä finaalissa Miia Kamberg Marin jäädessä hopealle. Naisten alle 52-kiloisissa järjestävän seuran Lappeenrannan Kamizan Anni Ikälä voitti loppuottelussa Nummelan Judon Tea Laakkosen.

 

Alle 57-kiloisten mestaruuden vei Joen Yawaran Satu Lehikoinen Helsingin Meido-Kanin Laura Jauhiaisen sijoittuessa hopealle. Alle 63-kiloisten naisten mestariksi otteli odotetusti Hollolan Holjutain Johanna Ylinen, joka vei finaalissa Tapanilan Erän Heidi Sarenia viiden pisteen arvoisella käsivarsiheitollaan.

 

70-kiloisten naisten mestariksi otteli Tikkurin Judokoiden Paula Toroi ja hopealle saman seuran Riia Turpela. Alle 78-kiloisissa ratkaisuottelun voitti Helsingin Chikaran Marjut Nyström jättäen hopealle helsinkiläisen FinnDain Kirsi Turusen.

 

Suomen toisessa Lontoon olympiapaikassa tiukasti kiinni oleva Jaana Sundberg ei otellut Lappeenrannassa varmistaakseen ottelukuntonsa huhtikuun lopun EM-kisoissa, joissa olympiapaikan kohtalo lopulta ratkeaa. Sundberg loukkasi lievästi olkapäänsä Budapestin maailmancupin finaalissa helmikuussa. Kuntoutus on edennyt hyvin ja Sundberg nähdään EM-tatamilla Chelyabinskissa Venäjällä.

 

SM-kilpailut jatkuvat sunnuntaina, kun ratkotaan joukkuemestaruudet ja sovelletun judon mestaruudet.

Uutiskategoria

Jaa Facebookissa