Jaana Sundberg kahdeksanteen mestaruuteensa

Judon SM-kisojen päätöspäivän korkeatasoisimmista esityksistä vastasivat kärkinaiset Nina Koivumäki ja Jaana Sundberg. Miesten puolella tasokkaimmat ottelut käytiin alle 60-kiloissa, jonka finaali ratkaistiin Tatu Saarisen ja Juho Reinvallin kesken.

Alle 57-kiloisissa naisissa loppuotteluun etenivät odotetusti painoluokan hallitseva ykkösnainen Nina Koivumäki Tampereen Judosta ja normaalia painoluokkaansa ylempänä otellut Jaana Sundberg Riihimäen Judoseurasta. Parivaljakon edellinen SM-finaalikohtaaminen käytiin vuonna 2004. Tuolloin voittaja oli Koivumäki.

Loppuottelu eteni pisteettömänä jatkoajalle. Sundberg ratkaisi mestaruuden itselleen kääntämällä Koivumäen olkapyöräyrityksen omaksi vastaheitokseen, joka tuotti viisi pistettä. Mestaruus oli Sundbergille jo kahdeksas. 26-vuotiaalle Sundbergille on lisäksi

Painoluokan pronssimitaleille ottelivat Joensuu Yawaran Satu Lehikoinen ja saman seuran Pinja Hautanen.

Miesten alle 60-kiloisissa välieriin selvisivät Lahden Judoseuran Tatu Saarinen ja Suomen Kamppailu-Urheilijoiden Than Li Chi sekä Tampereen Judon Juho Reinvall Tampereen Judosta ja Vadud Balatkhanov Suomen Kamppailu-Urheilijoista. Loppuotteluun etenivät Tatu Saarinen ja Juho Reinvall.

Finaalin varsinainen otteluaika päättyi pisteettömänä ja näin ratkaisu siirtyi jatkoajalle, joka päättyi Reinvallin näyttävään ipponin arvoiseen käsivarsiheittoon.

Painoluokan pronssimitalit menivät Suomen Kamppailu-Urheilijoiden Than Li Chille ja Vadud Balatkhanoville.

Miesten yli satakiloisten sarjassa loppuottelussa kamppailivat Turun Judoseuran Juha-Matti Salmela ja Lohjan Urheilijoiden Aslak Palenius. Ottelu ratkesi Salmelan seitsemän pisteen suoritukseen.

Raskaan sarjan pronssimitalit menivät Porin Fudoshinin Joonas Lammasniemelle ja saman seuran Janne Lehtisaarelle.

Naisten alle 48-kiloisten mestaruudesta kamppaili kolme ottelijaa. Mestaruus ratkesi Savonlinnan Shikatan Kaisu Redsvenin ja Joensuun Yawaran Satu Ryhäsen välisessä ottelussa. Ryhäsen viiden pisteen suoritus ratkaisi mestaruuden joensuulaiselle. Painoluokan pronssimitali meni Siuntion Keido-Kanin Jemina Lostedtille.

Joukkue Tbilisissä 26.-28.4. käytäviin EM-kisoihin

SM-kisojen yhteydessä kokoontunut Judoliiton valmennusvaliokunta nimesi joukkueen Georgian Tbilisissä käytäviin EM-kisoihin.

Naiset alle 52 kg

Jaana Sundberg

Riihimäen Judoseura

Miehet alle 81 kg

Mika Toroi

Tikkurilan Judokat

Joukkueen valmentajana toimii päävalmentaja Mika Mukkula.

Pekingin olympialaisten 16. sijoittunut Nina Koivumäki on asettanut tämän vuoden ensisijaiseksi tähtäimekseen elokuun lopussa Rotterdamissa käytävät MM-kilpailut. Toinen Pekingin kävijä Johanna Ylinen on syksyisen olkapääleikkauksen jäljiltä jo hyvässä harjoittelukunnossa, mutta ei vielä EM-kisakunnossa.

Uutiskategoria

Jaa Facebookissa