Pöytäkirja Tuomarikomission kokouksesta 1/2019

Tuomarikomission kokous 1/2019

 

Aika: 27.1.2019
Paikka: Skype (puhelinkokous)

Pöytäkirja

1. Kokouksen avaus
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 18:09

2. Läsnäolijat

Sanna Lamberg, Samuli Kipronen, Juha Alaluukas, Juha Vuorela, Veli-Matti Karinkanta ja Timo Lehtonen

3. Ilmoitusasiat

Ei ilmoitusasioita.

4. Tuomarikomission koostumus 2019

Puheenjohtaja Sanna Lamberg
Varapuheenjohtaja Samuli Kipronen (koulutus)
Sihteeri Timo Lehtonen
Jäsen Veli-Matti Karinkanta (kv-asiat)
Jäsen Juha Vuorela (kv-asiat2)
Jäsen Juha Alaluukas (tiedotus)

Käytiin läpi tuomarikomission jäsenten tehtävät ja vastuut.

5. Tuomarikoordinaattorit 2019

Päätettiin, että vuodelle 2019 valitaan samat tuomarikoordinaattorit kuin vuonna 2018.

Samuli Kipronen
Veli-Matti Karinkanta
Jani Suokanerva
Jouni Pohjola
Jouni Kähärä
Timo Lehtonen

6. Tuomarikouluttajat 2019

Päätettiin valita samat tuomarikouluttajat kuin vuonna 2018.

Harri Pelkonen
Henri Mylly
Jani Suokanerva
Jani Tuomaala
Janne Nyman
Jarmo Haapoja
Jouni Kähärä
Juha Vuorela
Jukka Peltomäki
Kaj-Peter Pesonen
Kari Neuvonen
Maarit Kallio
Matti Tieksola
Samuli Kipronen
Sanna Lamberg
Timo Lehtonen
Veli-Matti Karinkanta

7. Erityisjudon tuomarivastaavan valinta vuodelle 2019
Erityisjudon tuomaritoiminnan vastaavaksi valitaan Rami Myllymäki (rami.myllymäki@gmail.com, 040-3154211).
IBSA:n eli näkövammaisten judotuomarointiin ei nimetä vastuutuomaria.

8. Toimintakertomus 2018

Hyväksyttiin 25.1.2019 päivätty vuoden 2018 toimintakertomus.

9. Tuomarivalinnat

Nimettiin tuomarit PM-kilpailuihin, sillä oletuksella että kilpailut käydään 3:lla matolla.

SM-kisoihin punnituksen valvojat: Timo Lehtonen + toimitsija (V-M tarkastaa, että järjestäjällä on)

Kari Neuvonen hoitaa nuorten SM-kilpailuissa perjantaina punnituksen valvonnan.

10. KV-kisat ja seminaarit

Veli-Matti Karinkanta

GP Israel (kulut IJF) 24.-26.1.2019
GS Ranska (kulut IJF) 9.-10.2.2019
GP Marokko (kulut IJF) 8.-10.3.2019
GS Venäjä (kulut IJF) 15.-17.3.2019
GP Georgia (kulut IJF) 29.-31.3.2019
GS Azerbaizan (kulut IJF) 10.-12.5.2019
European Games, Minsk, Valko-Venäjä, 21.-30.6.2019 (Kulut järjestäjän piikkiin)
EJU on nimennyt Veli-Matti Karinkannan tuomariedustajaksi OTC Porec:ille.
U21 EuroCup, 10.-11.8.2019 Cluj Napoca
Senior European Open, 5.-6.10.2019, Belgrad, Serbia

Juha Vuorela

U18 EuroCup 27.-28.4.2019, Berliini, Saksa
Senior EuroCup, 25.-26.5.2019, Celje, Slovenia

Timo Lehtonen

U18 EuroCup 27.-28.4.2019, Berliini, Saksa

11. Lisenssihakemukset

Jukka Asumaa, A-lisenssi, hakemus saapunut 12.1.2019.

Hakemus täyttää vaatimukset ja hyväksytään sillä ehdolla, että tulisko-A koulutus on suoritettuna. Lisenssikoe Iisalmen nuorten SM-kilpailuiden yhteydessä.

12. Matkatukikisat

Hyväksyttiin matkatukikilpailut. Juha julkaisee uutisen kilpailuista.

13. Peruskurssit

Komission koulutusvastaava tekee suunnitelman vuoden 2019 koulutuksista.

Tornio tai Oulu marraskuun lopulla tai joulukuun alussa (Pelkonen Harri)

Helsinki 23.-24.2., tarkkailukisa 23.3. Hontai-Shiai tai 5.5. Startti-Cup, Porvoo

Peruskurssi, Joroinen, 16.-17.3.2019, Sanna Lamberg

14. Kevään jatkokoulutukset

Tulisko-A 3.2.2019 Jyväskylässä, Samuli

Tulisko-B, kouluttaja puuttuu, 24.3.2019, Vantaa, Alempien vöiden mestaruuskilpailut.

15. Junior European Judo Championships 2019

12.9.2019 – 15.9.2019 Vantaalla.

Tuomareita tarvitaan pistetaululle ja pukukontrolliin. Vapaaehtoiset ilmoittautuvat suoraan Marita Kokkoselle. Vapaaehtoisille korvataan matka- ja majoituskulut. Ei päivärahoja. Ruokailu ja välipala järjestetään kisapäivien aikana sekä jokainen saa kisapaidan, vaikka tuomarit käyttävät työtehtävissään tuomaripukua.

16. KV-kisa European Para Youth Games 25.-30.6.2019, Pajulahti

Tarvitaan tieto, kuinka monta tuomaria tarvitaan Suomesta. Tarvitseeko tuomareille järjestää erillinen koulutus. Juha on asiasta yhteydessä Marita Kokkoseen. Veli-Matti kysyy lisätietoja ulkomaisilta KV-tuomareilta.

17. PM-kilpailut

17.5.2019 – 19.5.2019

https://www.koyama.fi/pm-2019-nm/

Pohjoismaisten tuomaripuheenjohtajien kokous lauantaina. 

18. Sisäänpääsymaksut

Seuraavissa kilpailuissa pääsee ilmaiseksi katsomoon voimassa olevalla tuomarilisenssillä: Nuorten SM-kilpailu, SM-kilpailut, PM-kilpailut ja FJO. Kilpailun järjestäjä kerää lipunmyynnin yhteydessä nimilistan ja toimittaa sen tuomarikomissiolle. Tuomarikomissio sopii järjestäjien kanssa tästä järjestelystä.

19. Muut asiat

Sääntöjen suomentaminen on aloitettu.

20. Seuraava kokous

Seuraava kokous pidetään 5.3.2019 klo 18:30.

21. Kokouksen päättäminen

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 19:45.

    Jaa Facebookissa