Hämeenlinna-shiai 18.-19.4.2009

Mukana 326 kilpailijaa.


(c) Judokisa.net

Seniorit 5-3k alle 80 kg
1) Jari Lehtinen Hämeenlinnan Judoseura
2) Jussi Autio Shinrai, Pirkkala
3) Seppo Lahtivirta Shinrai, Pirkkala

Seniorit 2k- yli 80 kg
1) Ari Kyllönen Tomodachi, Kuopio
2) Jussi Kokkola Mikkelin Judo
3) Ari Heikkinen Hämeenlinnan Judoseura

Miehet alle 60 kg
1) Sami Perälä Orimattilan Judoseura
2) Magomed Futijev Hämeenlinnan Judoseura
3) Ari Havas Tikkurilan Judokat, Vantaa
3) Juuso Nurminen Judo-Kan, Espoo

Miehet alle 66 kg
1) Jani Tuomaala Raision Ryhti
2) Taavi Forssell Pingviinit, Nurmijärvi
3) Teemu Tammivaara Budoviikingit, Helsinki
3) Joni Soisalo Waseda-Club, Uusikaupunki

Miehet alle 73 kg
1) Marko Hiltunen Waseda-Club, Uusikaupunki
2) Arttu Raekorpi Mäntyharjun Judo
3) Teemu Kanerva Bodonos, Kerava
3) Joni Perttula Budokan, Vaasa

Miehet alle 81 kg
1) Sami Pirinen Raahen Judo
2) Tommi Nurminen Tampereen Judo
3) Joonas Laaksonlaita Riihimäen Judoseura
3) Janne Salo Orimattilan Judoseura
5) Jussi Kokkola Mikkelin Judo
5) Abdul Djoukaev Hämeenlinnan Judoseura

Miehet alle 90 kg
1) Topias Ikävalko Riihimäen Judoseura
2) Vili Pehkonen Tampereen Judo

Miehet yli 90 kg
1) Ari Kyllönen Tomodachi, Kuopio
2) Ari Heikkinen Hämeenlinnan Judoseura
3) Samuli Rajamäki Lohjan Urheilijat

Avoin
1) Tommi Nurminen Tampereen Judo
2) Vili Pehkonen Tampereen Judo
3) Jani Tuomaala Raision Ryhti

Naiset alle 48 kg
1) Aino Mutenia Byakuya, Sodankylä
2) Henni Havas Vantaan Jukara
3) Jemina Lostedt Keido-kan, Siuntio
4) Nathalie Nurminen Judo-Kan, Espoo
5) Anu Viitala Tampereen Judo

Naiset alle 52 kg
1) Christine Hedman Nacka JK, Stockholm
2) Aino Sutinen Holjutai, Hollola

Naiset alle 57 kg
1) Christine Hedman Nacka JK, Stockholm
2) Laura Jauhiainen Meido-Kan, Helsinki
3) Katjusa Hörman Seibukan, Kurikka

Naiset alle 63 kg
1) Nina Koivumäki Tampereen Judo
2) Kaisa Kota-aho Raision Ryhti
3) Katri Toppila Raahen Judo
3) Kati Kajander Turun Judoseura

Naiset alle 70 kg
1) Johanna Ylinen Holjutai, Hollola
2) Ida Kokkila Turun Judoseura
3) Marjo Tuulenkylä Vantaan Jukara

Avoin
1) Nina Koivumäki Tampereen Judo
2) Johanna Ylinen Holjutai, Hollola
3) Hanna Salo Chikara, Helsinki
3) Kaisa Kota-aho Raision Ryhti
5) Kerttu Koskenniemi Chikara, Helsinki
5) Kati Kajander Turun Judoseura

B-pojat alle 50 kg
1) Santeri Lepistö Shirokawa, Porvoo
2) Arttu Määttä Judo-Kan, Espoo
3) Rene Villanello Chikara, Helsinki
3) Ville Manninen Nokian Judo

B-pojat alle 55 kg
1) Eetu Laaksonen Kirkkonummen Judoseura
2) Semi Salmi Hämeenlinnan Judoseura
3) Sebastian Lindqvist Shirokawa, Porvoo
3) Jesse Ovaskainen Kamiza, Lappeenranta
5) Juho Korpinen Riihimäen Judoseura
5) Eero Wihersaari Hämeenlinnan Judoseura

B-pojat alle 60 kg
1) Sampsa Koivulahti Hämeenlinnan Judoseura
2) Pentti Suurhasko Nokian Judo
3) Sikko Kaewasa Hämeenlinnan Judoseura
3) Tomas Tervonen Chikara, Helsinki
5) Juho Hakkarainen Bodonos, Kerava
5) Marttin Peitsara Chikara, Helsinki

B-pojat alle 66 kg
1) Tommy Macias Saltsjö JK
2) Klaus Verlin Hontai Judo, Helsinki
3) Petteri Sulander Meido-Kan, Helsinki
3) Atte Kolehmainen Bodonos, Kerava
5) Paulus Heikkilä Keido-kan, Siuntio
5) Toni Malkki Hontai Judo, Helsinki

B-pojat alle 73 kg
1) Lalli Nuorteva Hämeenlinnan Judoseura
2) Juho Luoma Tampereen Judo

B-pojat alle 81 kg
1) Lasse Autio Judo-Kan, Espoo
2) Ville Ponkilainen Darmakai, Laukaa
3) Sami Seppälä Mikkelin Judo
4) Jere Impola Raahen Judo

B-pojat yli 81 kg
1) Oskari Tommiska Orimattilan Judoseura
2) Jani Paananen Pingviinit, Nurmijärvi

B-tytöt alle 57 kg
1) Laura Jauhiainen Meido-Kan, Helsinki
2) Heidi Sarén Tapanilan Erä, Helsinki
3) Enni Kalaja Raahen Judo
3) Anna Hopeanaula Raision Ryhti
5) Emilia Kautto Sobudo, Somero
5) Emmi Kuoppa Mikkelin Judo

B-tytöt alle 63 kg
1) Solja Komulainen Orimattilan Judoseura
2) Emmi Smeds Keido-kan, Siuntio
3) Iina Fyhr Fudoshin, Pori
4) Julia Aho Raahen Judo

C-pojat alle 34 kg
1) Henri Tuurala Raision Ryhti
2) Artur Tvauri Vantaan Jukara
3) Paavo Sutinen Holjutai, Hollola
4) Simo Tammilehto Ju Shin Kan, Ähtäri

C-pojat alle 38 kg
1) Amir Ramadan Judo-Kan, Espoo
2) Henri Määttä Judo-Kan, Espoo
3) Jyri Rajaniemi Nummelan Judo
3) Tuomas Rahikka Chikara, Helsinki

C-pojat alle 42 kg
1) Aku Laakkonen Meido-Kan, Helsinki
2) Pyry Halonen Meido-Kan, Helsinki
3) Santeri Ellilä Raision Ryhti
3) Anniina Jokinen Nummelan Judo
5) Tatu Suuripää Tampereen Judo
5) Miikka Hyötylä Byakuya, Sodankylä

C-pojat alle 46 kg
1) Oskar Tvauri Vantaan Jukara
2) Samu Koivulahti Hämeenlinnan Judoseura
3) Magnus Andersson Saltsjö JK
3) Vertti Liman Meido-Kan, Helsinki
5) Markus Mikkola Raision Ryhti
5) Oskari Hirvonen Orimattilan Judoseura

C-pojat alle 50 kg
1) Arttu Määttä Judo-Kan, Espoo
2) Ville Manninen Nokian Judo
3) Henry Kolkkanen Judo-Kan, Espoo
3) Riku Merisaari Raision Ryhti
5) Teemu Koskinen Vantaan Jukara
5) Eemeli Kangasmäki Ju Shin Kan, Ähtäri

C-pojat alle 55 kg
1) Matti Juopperi Kirkkonummen Judoseura
2) Heidi Sarén Tapanilan Erä, Helsinki
3) Aki Oinonen Hämeenlinnan Judoseura
3) Tapani Simola Sobudo, Somero
5) Joonas Tarvainen Darmakai, Laukaa
5) Albert Kauhanen Hämeenlinnan Judoseura

C-pojat alle 60 kg
1) Pentti Suurhasko Nokian Judo
2) Matias Koivusaari Hämeenlinnan Judoseura
3) Manu Hirvonen Bodonos, Kerava
3) Markus-Petteri Haikkonen Fudoshin, Pori
5) Jouni Miettinen Hyvinkään Judoseura
5) Alex Lindholm Kirkkonummen Judoseura

C-pojat alle 66 kg
1) Maximilian Asplund Meido-Kan, Helsinki
2) Johannes Alanen Tampereen Judo
3) Max Helen Lammin Judoseura
4) Martti Puumalainen Mikkelin Judo

C-pojat yli 66 kg
1) Juho Puumalainen Mikkelin Judo
2) Teemu Rauhala Nokian Judo
3) Niko Kuusela Kotkan Judoseura

C-tytöt alle 44 kg
1) Anni Bergmann Mikkelin Judo
2) Nonett Halme Chikara, Helsinki
3) Miia Kamberg Kankaanpään Judokat
3) Anna Fyhr Fudoshin, Pori
5) Anniina Jokinen Nummelan Judo
5) Jenny Mäki Meido-Kan, Helsinki

C-tytöt alle 52 kg
1) Veera Kuusisto Nummelan Judo
2) Sonja Salonsaari Raahen Judo

C-tytöt alle 63 kg
1) Meri Ranta Nummelan Judo
2) Julia Junttila Pingviinit, Nurmijärvi

D-pojat alle 30 kg
1) Luukas Saha Hämeenlinnan Judoseura
2) Vincent Påwals Judo-Kan, Espoo
3) Pyry Pajari Tikkurilan Judokat, Vantaa
3) Veikko Saarinen Judo-Kan, Espoo

D-pojat alle 34 kg
1) Samuli Koskinen Hämeenlinnan Judoseura
2) Christoffer Macias Saltsjö JK
3) Artur Tvauri Vantaan Jukara
3) Jonne Rasa Chikara, Helsinki
5) Tino Havas Tikkurilan Judokat, Vantaa
5) Maxim Myllymäki Judo-Kan, Espoo

D-pojat alle 38 kg
1) Henri Määttä Judo-Kan, Espoo
2) Tuomas Rahikka Chikara, Helsinki
3) Aleksi Järveläinen Byakuya, Sodankylä
3) Jyri Rajaniemi Nummelan Judo
5) Vili Oivo Raahen Judo
5) Julius Gröndahl Shirokawa, Porvoo

D-pojat alle 42 kg
1) Miikka Hyötylä Byakuya, Sodankylä
2) Niklas Löwbeer Nacka JK, Stockholm
3) Santeri Ellilä Raision Ryhti
3) Aku Laakkonen Meido-Kan, Helsinki
5) Oskari Koskinen Kirkkonummen Judoseura
5) Emil Eronen Meido-Kan, Helsinki

D-pojat alle 46 kg
1) Leevi Ranta Lammin Judoseura
2) Tapio Yrjänäinen Tampereen Judo
3) Henri Berggren Meido-Kan, Helsinki
3) Juho Immonen Kotkan Judoseura

D-pojat alle 50 kg
1) Olli-Oskari Niemelä Tampereen Judo
2) Jessika Hellgren Nummelan Judo
3) Jonne Impola Raahen Judo
3) Andrei Hankala Ju Shin Kan, Ähtäri
5) Johannes Viherä Hämeenlinnan Judoseura
5) Dan Forsberg Shirokawa, Porvoo

D-pojat alle 55 kg
1) Henri Hannula Lammin Judoseura
2) Sami Kangas Holjutai, Hollola

D-pojat yli 55 kg
1) Erkka Kari Meido-Kan, Helsinki
2) Martti Puumalainen Mikkelin Judo
3) Inna Heiskanen Kotkan Judoseura
4) Roope Hagert Mikkelin Judo
5) Christer Berg Hyvinkään Judoseura

D-tytöt alle 32 kg
1) Sini Oinonen Hämeenlinnan Judoseura
2) Emilia Kanerva Kirkkonummen Judoseura
3) Maiken Halme Chikara, Helsinki
4) Alina Sutinen Holjutai, Hollola

D-tytöt alle 36 kg
1) Sanna Paasimaa Hämeenlinnan Judoseura
2) Kiia Kokko Meido-Kan, Helsinki

D-tytöt alle 40 kg
1) Sonja Pokka Byakuya, Sodankylä
2) Jade Majava Hyvinkään Judoseura
3) Julia Kautto Sobudo, Somero
3) Alisa Viitala Tampereen Judo

D-tytöt alle 44 kg
1) Nonett Halme Chikara, Helsinki
2) Jasmine Aho Raahen Judo
3) Claudia Miettinen Tikkurilan Judokat, Vantaa
3) Samira Koivulahti Hämeenlinnan Judoseura

E-pojat alle 27 kg
1) Severi Sulin Shirokawa, Porvoo
2) Matias Sala Nummelan Judo
3) Niko Kinnunen Nokian Judo
4) Robin Lindbergh Samurai, Valkeakoski
5) Heidi Tuurala Raision Ryhti

E-pojat alle 30 kg
1) Emil Nykänen Sakura, Kuopio
2) Pyry Pajari Tikkurilan Judokat, Vantaa
3) Benjami Junttila Pingviinit, Nurmijärvi
4) Juha Tarvainen Jigotai, Jyväskylä

E-pojat alle 34 kg
1) Patrik Fjäder Tikkurilan Judokat, Vantaa
2) Roope Lairi Järvenpään Akagi
3) Oskari Mäkinen Nummelan Judo
3) Joni Lyömilä Hämeenlinnan Judoseura

E-pojat alle 38 kg
1) Aake Kesälä Judo-Kan, Espoo
2) Niko Jylhänkangas Kamiza, Lappeenranta
3) Samu Kivinen Hämeenlinnan Judoseura
3) Aleksi Mielty Tikkurilan Judokat, Vantaa

E-pojat alle 42 kg
1) Roger Lindeman Tampereen Judo
2) Anton Hård Samurai, Valkeakoski
3) Elmeri Laakkonen Nokian Judo
4) Roni Haukkovaara Samurai, Valkeakoski

E-tytöt alle 25 kg
1) Heidi Tuurala Raision Ryhti
1) Heidi Tuurala Raision Ryhti

E-tytöt alle 36 kg
1) Noora Nykänen Holjutai, Hollola
2) Maiken Halme Chikara, Helsinki
3) Sanni Seppä Fudoshin, Pori
3) Beata Majava Hyvinkään Judoseura

E-tytöt alle 40 kg
1) Viivi Kärhä Meido-Kan, Helsinki
2) Katri Ovaskainen Hyvinkään Judoseura



Erikoispalkinnot 18.4.

B-nuorten nopein ippon 6s, BP-55, Semi Salmi, Hämeenlinnan Judoseura
Naisten nopein ippon 11s, Avoin, Nina Koivumäki, Tampereen Judo
Miesten nopein ippon 7s, M-60, Juuso Nurminen, Judo-Kan, Espoo
Seniorien nopein ippon 18s, SY+80, Ari Kyllönen, Tomodachi, Kuopio
Paras B-tyttö Laura Jauhiainen, Meidokan, Helsinki
Paras B-poika Tommy Macias, Saltsjö Judoklubb, Ruotsi
Naisten paras Nina Koivumäki, Tampereen Judo
Miesten paras Sami Perälä, Orimattilan Judo
Seniorien paras Ari Kyllönen, Tomodachi, Kuopio
Aikuisten paras hämeenlinnalainen Magomed Futijev
Kisojen paras judoka Nina Koivumäki Tampereen Judo

Erikoispalkinnot 19.4.

E-nuorten nopein ippon 4s, EP-38, Aake Kesälä, Judo-Kan, Espoo
D-nuorten nopein ippon 4s, DT-40, Jade Majava, Hyvinkään Judoseura
ja Sini Oinonen, DT-32, Hämeenlinnan Judoseura
C-nuorten nopein ippon 2s, CT-44, Anniina Jokinen, Nummelan Judo
Paras E-tyttö Noora Nykänen, Holjutai, Hollola
Paras E-poika Aake Kesälä, Judo-Kan, Espoo
Paras D-tyttö Nonett Halme, Chikara, Helsinki
Paras D-poika Luukas Saha, Hämeenlinnan Judoseura
Paras C-tyttö Anni Bergmann, Mikkelin Judo
Paras C-poika Arttu Määttä, Judo-Kan, Espoo
Nuorten paras hämeenlinnalainen Samuli Koskinen
    Jaa Facebookissa