PM-kisojen avauspäivänä 12 mestaruutta Suomeen

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut alkoivat Rovaniemellä lauantaina aikuisten ja alle 18-vuotiaiden otteluilla. Päivä toi Suomeen 12 Pohjoismaiden mestaria.

Aikuisten suomalaismestarit

Valtteri Olin (Bodonos), Jaakko Alli (Tikkurilan Judokat), Jesse Jussila (Oulun Judokerho), Susanna Sundberg (Hontai Judo), Katriina Kymäläinen-Mäkelä (Tampereen Judo),

Alle 18-vuotiaiden suomalaismestarit

Tiia Uusitalo (Tikkurilan Judokat), Louna-Lumia Seikkula (Koyama), Venla Laiho (Nummelan Judo), Heda Balatkhanova (Meido-Kan), Joonas Haikulainen (Lappeenrannan Kamiza), Ismail Vedzizhev (Chikara), Arttu Hynninen (Pikadon).

Kilpailut jatkuvat sunnuntana alle 21-vuotiaiden ja veteraanien otteluilla sekä aikuisten mixed team joukkuekilpailulla.

Ottelukaaviot ja tilastot osoitteessa Judoliiton tulospalvelussa klikkaamalla tästä.

Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 18.5.2019 Rovaniemi

Naiset -52kg (2)
1.    SUNDBERG Susanna    Hontai Judo
2.    HELLGREN Jannika    Nummelan Judo

Naiset -57kg (9)
1.    MATTSSON Klara    Stockholms judoklubb
2.    KUJANSUU Elviira    Tampereen Judo
3.    BOUJU Sif    Judoklubben Mitani
3.    BARRERA BIRATH Mikaela    Göteborgs Judoklubb

Naiset -63kg (10)
1.    JAWOROWSKI Naemi    Staffanstorps judoklubb
2.    CHRISTENSEN Helene Møller    Brønshøj Judo Club
3.    KEITAANNIEMI Tinja    Voimailuseura Bodonos
3.    BIEDRON Stefanie    Judo Sundsvall
5.    KAUTTO Emilia    Lappajärven Veikot
5.    OLLIKAINEN Ella    Lappeenrannan Kamiza
7.    ANDERSSON Cecilia    Landvetter Judo
7.    JÖNSSON Amanda    Judo Sundsvall

Naiset -70kg (8)
1.    ERIKSSON Ida    Frövi JK
2.    BARTON Alexandra    KirkkonumMiehet JS
3.    NILSSON Matilda    Frövi JK
3.    RAVEALA Katri    Chikara

Naiset -78kg (6)
1.    JOHNSSON Gry    Östersund
2.    NYKÄNEN Noora    Holjutai
3.    KAUTTO Julia    Sobudo
3.    UUSITALO Tiia    Tikkurilan Judokat

Naiset +78kg (1)
1.    KYMÄLÄINEN-MÄKELÄ Katriina    Tampereen Judo

Miehet -60kg (6)
1.    BØDSKOV Malte    Århus Judo Klub
2.    RATILAINEN Jani    Joen Yawara
3.    PEKKI Ilmari    Hauve-kan
3.    PETTINAU Luca    Turun Judoseura

Miehet -66kg (7)
1.    CHRISTIANSSON Adam    Göteborgs Judoklubb
2.    YLITALO Joel    Meido-Kan
3.    AHONEN Joonas    Orimattilan JS
3.    RÖNKKÖ Thomas    Orimattilan JS

Miehet -73kg (17)
1.    OLIN Valtteri    Voimailuseura Bodonos
2.    DO VALLE Felipe    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb
3.    GOURLAY Frédérik    Frövi JK
3.    NIVA Heikki    Judo-Kan
5.    RAJANIEMI Jyri    Nummelan Judo
5.    KRISTIANSEN Jógvan Páll    Judo Føroyar
7.    DASHDORJ Gantulga    SPIF Judo
7.    PERSSON Robin    Göteborgs Judoklubb

Miehet -81kg (16)
1.    LUND Arni    JR
2.    HÄNNINEN Konsta    Pikadon
3.    SALA Julius    Nummelan Judo
3.    LAAKKONEN Aku    Meido-Kan
5.    ABBUD Tammar    Judo Sundsvall
5.    NYLANDER Tim    Göteborgs Judoklubb
7.    TEDEHOLM Peter    Uppsala
7.    HYTÖNEN Leonidas    IK Södra

Miehet -90kg (8)
1.    MATTSSON Olle    Stockholms judoklubb
2.    KARIMIZADEH Saeed    Judo Sundsvall
3.    NESTOR Kevin    Norrköpings Judoklubb
3.    SEDAGHATI Mohammad Reza    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb

Miehet -100kg (4)
1.    ALLI Jaakko    Tikkurilan Judokat
2.    PUUMALAINEN Juho    Mikkelin Judo
3.    JOHANNESEN Petur Sigurð    Judo Føroyar
4.    HEREA Alexandru    Turun Judoseura

Miehet +100kg (4)
1.    JUSSILA Jesse    OJK
2.    PUUMALAINEN Martti    Mikkelin Judo
3.    GUNNARSSON Gudmundur    Njardvik
4.    JASINSKAS Dainius    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb

Alle 18-vuotiaat

Tytöt +70kg (3)
1.    UUSITALO Tiia    Tikkurilan Judokat
2.    BERGVALL Elina    Judo Club Piteå 
3.    PETTERSSON Miranda    Ånge Judoklubb

Tytöt -48kg (3)
1.    SEIKKULA Louna-Lumia    Koyama
2.    BARA Nanna    Staffanstorps judoklubb
3.    WOOTTEN Elsi    Tampereen Judo

Tytöt -52kg (4)
1.    GRANUDD Felicia    Landvetter Judo
2.    SUNDBERG Jenni    Hontai Judo
3.    BJØRÅS Elise Indianna    Levanger Judoklubb
4.    SHARMA Vanshika    Meido-Kan

Tytöt -57kg (11)
1.    LAIHO Venla    Nummelan Judo
2.    VAUHKONEN Erika    Chikara
3.    JOHANSSON Thea    Judo Sundsvall
3.    BALATKHANOVA Enisa    Meido-Kan
5.    ÖSTLIND Gretha    Aktiv Judo
5.    NILSSON Ingrid    Frövi JK
7.    SUOKANERVA Inka    Koyama
7.    HEINONEN Emilia    Orimattilan JS

Tytöt -63kg (13)
1.    BALATKHANOVA Heda    Meido-Kan
2.    MIEKKALEHTO Ronja    Chikara
3.    LAVIKAINEN Ella    Lahden Judoseura
3.    LINDBERG Lisa    Vemmenhög BK
5.    TEPPO Unna    Koyama
5.    SADEK Amira    Sjelle-Skørring Idrætsforening
7.    HOLMGREN Anja    Kalmar
7.    DOBEL Nina    Judoklubben Mitani

Tytöt -70kg (4)
1.    ERIKSSON Agnes    Borlänge
2.    JOHNSSON Liv    Östersund
3.    VAHE Lotta    Orimattilan JS
4.    LEPPÄNIEMI Iiris    Lappajärven Veikot

Pojat -50kg (5)
1.    HERMODSSON Olle    Staffanstorps judoklubb
2.    VAUHKONEN Rasmus    Kerimäen Judonoko
3.    OJANNE Justus    Tyrvään Juro
4.    MÄKELÄ Mikke    Tampereen Judo
5.    LATKOWSKI Robert    Grindavik

Pojat -55kg (15)
1.    HAIKULAINEN Joonas    Lappeenrannan Kamiza
2.    CHRISTIANSSON Max    Göteborgs Judoklubb
3.    ERRBOE Morgan Aagaard    Brønshøj Judo Club
3.    WANGEN Leon    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb
5.    JÄRVINEN Otso-Antero    Voimailuseura Bodonos
5.    PIUS AMARASEKARA Egilsten    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb
7.    JUNTUNEN Konsta    joutsan tarmo
7.    YAHIA Jamal Ibrahim    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb

Pojat -60kg (14)
1.    RIPSÄTER Isac    Växjö
2.    KUJANHAARA Joonatan    Chikara
3.    PASHAEV Heydar    Stockholms judoklubb
3.    AHOLAINEN Nuutti    Nummelan Judo
5.    WIRAK Håkon    Ippon Judoklubb
5.    RANTALAINEN Atte    Mikkelin Judo
7.    JONSSON Gylfi    KA
7.    AHLQVIST David    Södertälje JK

Pojat -66kg (16)
1.    VEDZIZHEV Ismail    Chikara
2.    WESSLÉN Hannes    Staffanstorps judoklubb
3.    GRUBER Leo    Staffanstorps judoklubb
3.    PAJARI Vili    Tikkurilan Judokat
5.    ASPELIN Kevin    IK Södra
5.    STUDSGAARD Daniel    Århus Judo Klub
7.    ALATALO Myrsky    Chikara
7.    ROGNVALDSSON Ingolfur    Njardvik

Pojat -73kg (12)
1.    GUSTAFSSON Hugo    Landvetter Judo
2.    TERNO Samuel    Nokian Judo
3.    DANIELSSON VINTERSKOG Oskar    Göteborgs Judoklubb
3.    RÖNTY Sami    Kajaanin judokerho
5.    LARSSON Simon    Södertälje JK
5.    HÄKKINEN Joonas    Fudoshin Pori
7.    BLOMSTRAND Pontus    IK Södra
7.    KOTISALO Nooa    Mikkelin Judo

Pojat -81kg (6)
1.    HEDENBLAD Joel    Aktiv Judo
2.    KANEVETS Artur    Tikkurilan Judokat
3.    KRIPPENDORF Gabriel    Norsk Judo og Jiu-jitsu Klubb
3.    ENELL Elliot    Frövi JK

Pojat -90kg (2)
1.    MURADJAN Aramais    Frövi JK

Pojat +90kg (2)
1.    HYNNINEN Arttu    Pikadon
2.    KORTESALMI Alex    Koyama

Uutiskategoria

Jaa Facebookissa