« takaisin Tulosta

Sivun sijainti: Etusivu » Alueet ja seurat » Etelä-Suomi » Etelä-Suomi etusivu » Uutisia

Uutisia

Etelä-Suomen alueen ajankohtaisia

Vuoden 2010 kolmas oranssi- ja vihreävöisten Junnu-Cup järjestetään Järvenpäässä liikuntakeskus Piirosen tiloissa, os. Lukionkatu 3. Puntariin klo 12:30-13:00 ja kisaamaan päästään kun tatameita vapautuu; noin klo 13:30
Vuoden 2010 kolmas valko- ja keltavöisten Junnu-Cup järjestetään Järvenpäässä liikuntakeskus Piirosen tiloissa, os. Lukionkatu 3. Nuorimmat puntariin klo 9:00-10:00 kisat alkavat noin klo 10:45. Vähän vanhemmat puntariin klo 12:30-13:00 ja kisaamaan päästään kun tatameita vapautuu; noin klo 13:30
BudoSport salin avajaisia vietetään syyskuun alussa; ja samalla myös alueen vanhemman kilparyhmän yhteistreenit (lue Maunulan treenit) siirtyvät Herttoniemeen. Uudet alueen kilparyhmän harjoitusajat ovat tiistai ja keskiviikko klo 17.00-19.00. Valmennuksen avaus on keskiviikkona 1.9. klo 17.00–19.00.
Suomen Dan Kollegio ja Hontai Judo järjestivät Judo Kata Nordic Open 2010 -katakilpailut, joihin osallistui 33 paria edustaen 4 eri maata; Saksaa, Sveitisä, Ruotsia ja Suomea. Kahdella tatamilla käydyt kilpailut sujuivat hienosti aikataulun mukaan Hontai Judon rutinoidun porukan vastatessa käytännön järjestelyistä.
Judoliiton Etelä-Suomen alueen sivustolle on laitettu infopläjäys judon aloittamisesta hyvässä seurassa. Käy tutustumassa!
Kurssi on I-tason kurssi ja se on tarkoitettu ns. judokan ensimmäiseksi kurssiksi, jolla pyritään antamaan judokoille valtakunnallisesti vähintään samat perustiedot judon historiasta, periaatteista, erilaisista harjoittelutavoista, käytöstavoista jne.
La 2.10. Kodokan Goshin-jutsu Su 3.10. Kime-no-kata
Judoliitto käynnistää yhteistyökumppaninsa Kultareuna ry:n kanssa Judoarpajaiset. Judoarvat ovat myynnissä 14.8.-14.11.2010. Lähes 5.000 voiton arpajaiset toteutetaan nettiarpajaisina.
Vadud Balatkhanov otteli hienosti hopeaa viikonloppuna 14.-15.8. käydyssä Berliinin alle 20-vuotiaiden Eurooppa Cupissa. Balatkhanov voitti viisi ottelua ja kohtasi parempansa vasta loppuottelussa, jonka vei nimiinsä japanilainen nuorten maailmanmestari Toru Shishime.
Ainutlaatuinen judon perusteos suomalaisilta alan mestareilta, Kyösti ja Timo Korpiolalta. Saatavana Judon Tuki ry:n kautta hintaan 35 €.
Tervetuloa Judoliiton valmennusleirille. Syksyn ensimmäinen valmennusleiri sisältää monipuolista harjoittelua ja on samalla viimeistelyleiri aikuisten MM-kisoihin sekä nuorten EM turnaukseen valmistautuville urheilijoille. Leirillä sisältää perusharjoittelun lisäksi lajinomaisia erikoisvoima-, taktiikka- ja otteluharjoituksia. Leiri alkaa torstaina 26. elokuuta klo 16.00 alkavalla lajinopeusharjoituksella Varalassa. Leiri päättyy sunnuntaina 29. elokuuta lounaaseen. Leirin tarkemman ohjelman saat tässä kutsun mukana. Huom. muutokset mahdollisia. Leirillä tarvitset, kovan harjoitteluasenteen lisäksi, judogin, sisä- ja ulkoliikuntavarusteet, uima-asu, vetokumit, harjoituspäiväkirjan, muistiinpanovälineet sekä muut henkilökohtaiset tavarat.
Valmennustiedon päivittämispäivät Judo - ja painivalmentajille 25.-26.9.2010 Liikuntakeskus Pajulahdessa. Valmennuspäivät on suunnattu Suomen painivalmentaja- ja judovalmentajakerhon jäsenille sekä muille paini- ja judovalmentajille. Tavoitteena on tutustua MM-tason lajiteknisiin ja -taktisiin toteutuksiin ja niiden muutoksiin painissa ja judossa sekä antaa valmentajille työvälineitä näiden taitojen kehittämiseksi. Järjestäjinä toimivat Suomen painivalmentaja- ja judovalmentajakerhot yhteistyössä Suomen Judoliiton valmentajien kanssa.
Tule koulutukseen, niin tiedä miten harjoitat kehoa oikein. Kaikille ohjaajille ja valmentajille on ensiarvoisen tärkeää opiskella fyysisen valmennuksen perusteet. Tämä koulutus antaa sinulle siihen erinomaiset valmiudet. Koulutus on suunnattu judokoiden lisäksi muiden kamppailulajien valmennuksesta kiinnostuneille henkilöille, joilla on suoritettuna I tason fyysisen valmennuksen perusteet 15 tunnin opintokokonaisuus tai muutoin hankittu vastaavat tiedot. Koulutuksessa syvennetään tietoja fyysisestä valmennuksesta sekä testataan asioita käytännössä. Koulutukseen osallistujien tulee olla Judoliiton jäsenseurojen jäseniä, jotka on rekisteröity Sporttirekisteriin tai muiden kamppailulajien edustajia.
Aiheena on kehittämämme uusi katalämmittely ja judon liikeradat.    
Valmennustiedon päivittämispäivät Judo - ja painivalmentajille 25.-26.9.2010 Liikuntakeskus Pajulahdessa. Valmennuspäivät on suunnattu Suomen painivalmentaja- ja judovalmentajakerhon jäsenille sekä muille paini- ja judovalmentajille. Tavoitteena on tutustua MM-tason lajiteknisiin ja -taktisiin toteutuksiin ja niiden muutoksiin painissa ja judossa sekä antaa valmentajille työvälineitä näiden taitojen kehittämiseksi. Järjestäjinä toimivat Suomen painivalmentaja- ja judovalmentajakerhot yhteistyössä Suomen Judoliiton valmentajien kanssa
Yksi kulta-, yksi hopea- ja kaksi pronssimitalia suomalaisille.
Judoliiton koulutusmateriaalit ovat uudistuneet ja uusia materiaaleja on otettu käyttöön kevään 2010 aikana. Jokainen judon perusteet -koulutukseen osallistuva saa näyttävän kansion välilehtineen. Kansioon kerätään myöhempien kurssien materiaalit ja kun kaikki ykköstason koulutukset on käyty, kansio sisältää ykköstason materiaalin kokonaisuudessaan.
Huippu-urheilijoille ja huippu-urheilijoiksi aikoville suunnatut huippu-urheilija.fi -nettisivut on avattu. Huippu-urheilija.fi –sivut kuvaavat huippu-urheilijan uraan liittyviä aihealueita ja ohjaavat lukijan linkkien ja artikkelien kautta lisätiedon ja huippu-urheilun toimijoiden lähteille.

8.9.2010 klo 16:04:39