Palaute | Sivukartta | Tekstin koko:Suurenna tekstin kokoa Pienennä tekstin kokoa | Tulostettava versio

Junnu-Cup maksusysteemi



Ote alueen toimintasuunnitelmasta 2012, joka on käsitelty ja hyväksytty alueparlamentissa 18.9.2011.

Junnu Cup -kisoihin osallistumishinta on 12,- €, mikä maksetaan järjestävälle seuralle.
Alue hankkii palkinnot sekä korvaa tiloista, palkinnoista ja ensiavusta järjestäjälle koituneet kulut.
Suomen Judoliiton Etelä-Suomen alue laskuttaa kaksi kertaa vuodessa osallistujien seuroja 6,- euroa / osallistuja / kilpailu. Näin alue pystyy kattamaan maksamansa palkinto, tila, ensiapu yms. kulunsa

Junnu-Cup maksujärjestelmä !

Historiaa:
Junnu-Cup harjoitus-kilpailusarja luotiin aikoinaan sillä "punaisella" langalla, että tarjotaan aloitteleville kilpailijan aluille mahdollisuus osallistua ensimmäisiin kilpailuihinsa mahdollisimman pienellä kynnyksellä. Mahdollisimman samantasoiset ja saman määrän kokemusta omaavat kilpailijat kamppailevat keskenään, jolloin hyvänä päivänä kenellä tahansa on mahdollisuus voittaa. Kaikille myös pyrittiin takaamaan vähintään kaksi ottelua kisassa. Näin ensimmäisiä kilpailuitaan kokeileva judokan alku pystyi kokeilemaan että onko tämä kilpailuhomma "mun juttu" vai ei.

Hommaa pyöritettiin vuosikausia täysin talkoovoimin. Erillistä maksua kilpailijoilta ei peritty; tuomarikorvauksia ei maksettu jne. Alue vakuutti kilpailijat, hankki palkinnot, maksoi ensiapuryhmien kulut, tilavuokrat jne. Nämä alueen kulut alue laskutti vuoden lopussa osallistuneilta seuroilta osallistujamäärien mukaan; siis kaikki osakilpailut yhteensä. (Täysin samoin kuin nykyäänkin.)

Kriisi:
Tällä systeemillä koko kilpailusarja meinasi kuihtua kokoon !!!
Ei löytynyt seuroja, jotka olisivat järjestäneet näitä kisoja, sillä em. systeemillähän kilpailujen järjestäjälle ei jäänyt muuta kuin "järjestämisen ilo" ? Myös tuomareita oli erittäin vaikeaa saada kisoihin, jos ne jollain ihmeellä ja kummalla saatiin muuten järjestettyä.

Ratkaisu alueparlamentissa marraskuussa 2001

Itse asiassa tuossa "historia-osuudessa" kertomastani on muuttunut kaksi asiaa:

1) Nyt järjestäjä perii kilpailijalta osallistumismaksun, jonka suuruus päätetään alueparlamentissa vuosittain: OSALLISTUMISMAKSU JÄÄ LYHENTÄMÄTTÖMÄNÄ JÄRJESTÄJÄLLE.

2) Samalla luovuttiin myös tuomareiden "talkootyöstä" siten, että järjestävä seura maksaa alueparlamentin vuosittain hyväksymän "könttäsumma" -tuomarikorvauksen, tulipa tuomari sitten vaikka "Ivalosta" saakka !

Muuten homma menee "historia-osuudessa" kertomallani tavalla. Alue kustantaa palkinnot, maksaa tilavuokrat, kustantaa ensiapuryhmät jne. sekä laskuttaa edelleen jälkikäteen osallistuneilta seuroilta osallistujamäärien mukaan kaksi kertaa vuodessa näitä kulujaan varten summan, joka vuosittain päätetään alueparlamentissa (vuonna 2012 summa on 6,- €/osallistuja)

Siinä siis kupletin "juoni"

Huomatkaa myös, että pyrimme estämään "kisajyrien" osallistumisen näihin kisoihin siten, että passista saa löytyä maksimissaan vain viisi (5) voitettua ottelua ns. "virallisista" kilpailuista (=muista kuin Junnu-Cup'eista). Tällä yritämme taata sen, että taidot ja kokemus olisivat niin samalla tasolla kuin ne nyt vain voivat olla !


Kysymys:

"Onko niin, että näiden seuran maksamien maksujen summa määräytyy sen mukaan kuinka paljon kilpailijoita Junnu-Cuppeihin on lähetetty?"


Vastaus:

KYLLÄ !
Se miten seura mahdollisesti perii, jos perii nämä 6,- euroa/osallistuminen omilta jäseniltään onkin sitten seurajohtajien päätettävä asia !